ГОЏИ САДНИЦИ

ЦЕНА: 300 мкд

ГОЏИ САДНИЦИ


Naracajte GODZI SADNICI,naracajte od crveniot dijamant ili srekno ovosje .Ukrasete go vasiot balkon,dvor ili gradina so najmoknoto super ovosje godzi bobinki. Sega saditi vo Septemvri dava rod! Dostava niz Skopje vrshime do Vashiot dom, prakame po Speedy niz cela Makedonija.
Што се содржат гоџи бобинките?
Не само што тие имаат исклучително високи нивоа на витамин Ц и железо (во 100gr. има 11mg. железо, која е главен извор на железо за разлика од која било друга билка) тие содржат многу хранливи материи и фитохемикалии или фитонутритиенти (која на храната и дава боја, вкус, мирис и други сензорни карактеристики и има позитивни функционални вредности за човечкиот организам во однос на заштитата и превенцијата од болести) како што се:- 18 аминокиселини (од кои 8 се есенцијални и кои се неопходни за живот ),6 есенцијални витамини (како рибофлавин, витамин Б2, витамин Б1, витамин Ц ), 21 минерал (како што се железо, цинк, селен, калциум, калиум ) 8 полисахариди и 6 моносахариди,5 незаситени масни киселини, кои се важни да се споменат-линолова и алфа-линоленска киселина, тие се од суштинско значење за правилно функционирање на мозокот и нервниот систем,бета-ситостерол (која го намалува нивото на холестерол) и други фитостероли,5 каротеноиди (бета-каротен, зиаксантин, лутеин, ликопен, криптоксантин, ксантофил).Многу фенолни пигменти, кои имаат антиоксидантни својства.Лутеинот има исклучителни антиоксидантни својства. Го забавува распаѓањето на макулата, која е најчеста причина за слепило кај постарите над 65 години.Бета-каротин се претвора во телото во витамин А, важен за здрав вид.Зиаксантин ги штити очите од изумрување на жолтите дамки предизвикани од дејството на слободните радикали.
Помага во заштита од разни форми на рак така што ја пркинува станицата на слободните радикали, а со тоа се намалува бројот на клетките на туморот.Бетаин помага на јетрата да произведува колин на тој начин ја стимулира нервозата, спречува појава на замастен црн дроб и ја подобрува меморијата.Циперонот е добар за срцето и за високиот крвен притисок, исто така се користи во битката за рак на матката.Физалин кој се користи за лекување на хепатитис Б и се користи во борбата против леукемија.Бета-ситосерол која има анти-воспалителни својства.Еден од најважните активни состојки во гоџи бобинките се полисахаридите кои ја подобруваат функцијата на имунолошкиот систем и му помагаат на телото да се бори против одредена болест.
Цена: 300 МКД (на мало)Град:
Скопје
Телефон:
071706211
Објавен на:
21.04.2016

ЦЕНА: 300 мкд

Карактеристики:

Град:
 Скопје

Контакт

Име:
Гоџи Бобинки
Град:
Скопје
Телефон:
071706211
Објавен на:
21.04.2016
По email преку следнава форма:


Стави го следниот код(copy/paste) на твојот блог, или на било кој сајт каде што сакаш да се појави овој оглас:

МОЖЕБИ ЌЕ ТЕ ИНТЕРЕСИРААТ И...

Prodavam nov telefon

Prodavam nov ne koristen telefon od markata Huawei model Y6(2017) so srebrena boja.

Цена:5.500 MKD


Објавен на: 01.04.2018
ПРИРОДЕН ПЛАНИНСКИ МЕД-ПЧЕЛАРСТВО ЧОРБИЌ

Се продава природен планински мед.
Пчелите се наоѓаат на подножјето на Баба планина во атарот на село Крани на преспанско езеро.
Надморска висина 870 м,богата планинска ливада и дабова шума.
Се ...

Цена:400 MKD


Објавен на: 18.08.2017
Пчелари, евидентирани или ергистрирани и земјоделски стопанства

Пчелари и земјоделски стопанства кои се занимаваат со пчеларство се покануваат бесплатно да се зачленат во формирањето на земјоделска задруга која се формира во моментов поради субвенционирање на д...

Цена:По договор


Објавен на: 24.06.2017
planinski humus

se prodava planinski humus sitno isean pakovan vo kesi i vreki (so dostava)

Цена:1 MKD


Објавен на: 17.08.2016
Prodavam motokultivator

Prodvam motokultivator.Telefon 075 374653

Цена:По договор


Објавен на: 25.05.2016

За нас

ВИП маркет 5 е технички најоптимизираниот сајт за огласи во Македонија – предводник на современото е-огласување. Освен тоа што нашиот сајт е најпрепознатлив од сите пребарувачи (огласите на ВИП маркет 5 секогаш се пред тие од конкуренцијата кога се пребарува на Гугл да речеме), нуди и посебни технички можности што никој во Македонија досега не ги нуди.

Корисничка поддршка